Máta kadeřavá
Mentha crispa
Lidově je označována jako „balšám“.Je rozšířená hlavně ve Středomoří a u nás pěstuje v zahradách a na polích, kde místy i zplaňuje. Sbírá se za slunného dne od července do září. Předmětem sběru jsou kvetoucí vršky i s listy.
Jako jediná ze všech odrůd mát neobsahuje menthol. Má jemnější působení než máta peprná. Hlavní účinnou látkou je karvonen a třísloviny, hořčiny, flavony, organické kyseliny a jiné látky.
Máta kadeřavá povzbuzuje činnost střev, žaludku, žlučníku a slinivky. Používá se při křečovitých bolestech, nadýmání a průjmu. V kombinaci s jinými drogami se používá při špatné funkci žlučníku a žlučových cest. Celkově se používá podobně jako máta peprná, ale její účinek je slabší. Při běžném dávkování se neprojevují její vedlejší účinky jako u máty peprné, protože menthol je pro dlouhodobé podávání nevhodný.
V zahrádkách se pěstuje i máta klasnatá, která někdy bývá považována za mátu kadeřavou.
Používá se například ve směsi s řepíkem, heřmánkem a třezalkou. Dávkování je 3x denně po šálku nálevu. Užívá se zásadně před jídlem.
Je možné ji použít pro zvýšení tvorby mléka pro kojící matky a to v množství 3x denně, poslední dávka do 16. hodiny, kvůli případné nespavosti.
Při menstruaci působí dobře na bolesti a křeče. Užíváme ji ve směsi s meduňkou stejným dílem.
Spolu s hořcem působí dobře na zlepšení jaterních funkcí. Pije se po doušcích.
Máta polej (Polej obecný)
Pulegium vulgare
Hodí se dobře k pěstování, má ráda vlhkou písčitou nebo hlinitou půdu a je teplomilná. Vyskytuje se spíše na Moravě a v Polabí. Sbírá se kvetoucí nať za slunného počasí.
Obsahuje menthol, menthon, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, flavonoidy a jiné látky.
Působí příznivě na činnost slinivky a tvorbu enzymů. Používá se také pro dobrou funkci jater, žlučníku a ledvin.
Na povzbuzení imunity používáme mátu polej v kombinaci s květem vřesu a listem sadce konopáče.
Na celkové posílení v kombinaci se zeleným čajem: 3 díly zeleného čaje
1 díl máty polej
Při nechutenství ji pijeme ve směsi saturejky a heřmánku, stejným dílem.
Směs z máty polej, bazalky a majoránky používáme také při obtížích s křečovými žilami, v množství 3 šálků denně po jídle, ne však večer.
Na zažívací potíže si můžeme vyrobit mátový sirup
12 čajových lžiček vody smícháme s jednou čajovou lžičkou alkoholu a dvěma lžičkami pokrájené máty a necháme na teplém místě vyluhovat do druhého dne. Přecedíme a přidáme 12 lžiček cukru. Užívá se denně 1 čajová lžička.
Ikdyž máta polej má mírnější působení, než máta peprná, užíváme ji opatrně.
Máta peprná
Mentha piperita
Vyskytuje se v různých odrůdách. Je křížencem máty vodní a máty klasnaté.
Sbírá se kvetoucí nať za slunečného počasí.
Obsahuje hlavně menthol, menthon, menthofuran,třísloviny, hořčiny a flavonové glykosidy.
Tlumí a odstraňuje křeče, obzvlášť v zažívacím traktu, zmírňuje nadýmání, působí desinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv.
Příznivě také působí při zánětu hrtanu, průdušek a rýmě, kdy ji užíváme formou inhalace.
Používá se také při kožních vyrážkách k odstranění úporného svědění formou koupelí. Stejně se dá použít při nervových onemocněních a revmatismu. Provádíme také koupele nohou a rukou, které jsou stejně účinné. Ke koupelím se zároveň pije čaj z máty. Koupele jsou vhodné při oteklých a unavených nohách.
Hodí se také jako máta kadeřavá do směsí, aby nedošlo k předávkování. V kombinaci se zeleným čajem působí dobře na celkové povzbuzení.
Používá se také proti zápachu z úst, kdy kloktáme směs máty, šalvěje a heřmánku. Tato směs se osvědčila také při zánětu dásní.
Na celkové uklidnění nervů se použije směs meduňky, anýzu a máty. Popíjíme celý den po doušcích a můžeme osladit medem.
Odkazy: Kosmetika z přírody - SRPEN
1 komentář:
Máte to moc pěkné, jsem rád, že jste vydržela :) Denny
Okomentovat