pondělí 29. prosince 2008

Přírodní léčení - 14. Jmelí bílé



Jmelí bílé
Viscum album L.

Jmelí bylo zasvěceno bohyni lásky a ten, kdo nosil jeho větvičku na krku, byl chráněn před zlými duchy. Větvičky jmelí jsou dodnes symbolem vánoc a nového roku a proto nesmí chybět v žádné domácnosti.
Tento cizopasný keřík s vyskytuje na listnatých stromech, zvláště na topolech, jabloních, lípách, javorech apod., také na jedlích a borovicích.

Užívanou částí jsou mladé větévky s listy, které sbíráme od listopadu do února, pak už není jmelí účinné.

Hlavními obsahovými látkami je cholin, viskotoxin a acetylcholin, histamin, flavonoidy, aminokyseliny, různé pryskyřičné alkoholy.

Droga snižuje krevní tlak, působí na rozšíření vlásečnic, používá se proti arterioskleróze a srdečním nervovým poruchách. Jmelí je účinné na všechny choroby srdce a krevního oběhu. Odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku. Nejen že snižuje krevní tlak, ale také nízký tlak zvyšuje. Působí také močopudně a tlumí také bolesti hlavy a závratě. Zastavuje krvácení, působí proti návalům krve do hlavy, zejména v klimaktériu. Reguluje vylučování žluče do střev a ovlivňuje činnost slinivky. Vliv na slinivku je tak významný, že po dlouhodobé čajové kůře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku. Celkově dobře ovlivňuje činnost všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Pokud není v pořádku funkce hormonů, jmelí působí příznivě. Působí také protirevmaticky a potlačuje zvětšenou štítnou žlázu a léčí také některé projevy senné rýmy (užívá se formou macerátu vnitřně a výplachy nosu mírně osoleným macerátem nebo šňupáním prášku ze jmelí.
Doporučuje se také při křečových žilách a bércových vředech, kdy se provádí omývání a koupele nohou. Je dobrým léčivem proti zvápenatění cév.Staří bylináři používali jmelí také proti epilepsii a při hysterických záchvatech.
Doporučuje se také i při mrtvici a dá se jí předejít pravidelným pitím čaje ze jmelí.
Používá se také jako prostředek na zastavení krvácení. Jestliže vtáhneme vlažný čaj nosem, zastaví se krvácení. Vnitřně se používá proti krvácení plic, krvácení střev při tyfu a úplavici.
Pro svou protirakovinou účinnost se využívá pro výrobu protirakovinného homeopatického léku Iscador.

Jmelí macerujeme alespoň 4 hodiny ve studené vodě a pak užíváme. Jeden šálek pijeme po doušcích ráno, jeden večer. Před užíváním se raději poradíme s lékařem, který se zabývá bylinnou léčbou.

Vhodnou lékovou formou je také tinktura, která se připravuje z čerstvých listů. Užíváme 20-40 kapek 2-3x denně.
Droga je také součástí některých směsí čajů. Vhodnou kombinací je směs s květem hlohu a meduňkou. Nepřekračujeme dávky,aby nedošlo k příznakům mírné otravy.
Další lékovou formou je také forma homeopatická.

Žádné komentáře: