Křen selský - český žen-šen
Armoracia rusticana L.
Je vytrvalou rostlinou s dlouhými válcovitými kořeny a s lodyhami, které jsou až 1,m dlouhé. Má přízemní listy řapíkaté s vroubkovanou čepelí. Na vrcholu lodyhy jsou umístěny květy v hroznovitém květenství barvy bílé
Kvete od května do července.
Pochází z jihovýchodní Evropy. U nás se pěstuje, ale také často zplaňuje na vlhkých místech.
Snadno se množí vegetativně kousky kořenových řízků. Měl by růst na každé české zahrádce. Má široké užití pro léčení, ale také v kuchyni pro přípravu a ochucování pokrmů. Dodává chuť k jídlu, uklidňuje žaludek a hlavně dodává hodně hodnotných živin a značné množství vitamínu C.
Předmětem užití je čerstvý kořen, který se sklízí nejlépe na podzim (ukládáme na zimu do sklepa v písku). Může se však používat i na jaře a v průběhu vegetace.
Nejvíce síly má kořen v květnu a v září (měsíční zemní znamení Býka a Panny).
Obsahuje: Hlavně vitamín C (je vhodný při jarní únavě a nedostatku vitamínu C), hořčičnou silici a fytoncidy (omezují růst baktérií). Dále obsahuje sacharidy, enzymy, organické kyseliny. Podstatou síly křenu je dusíkatá látka, obsahující síru, ze skupiny thioglykosidů (obsahují ji všechny rostliny z čeledi brukvovitých).
Působením na pokožku působí dráždivě a může způsobovat puchýře. Zlepšuje prokrvení a tím urychlujeme regeneraci tkáně a hojení. V malých dávkách rozpouští dobře hleny a povzbuzuje žaludeční a střevní činnost.
Křen zvyšuje vylučování trávicích enzymů, zlepšuje metabolizmus, působí močopudně a upravuje střevní mikroflóru.
Je výborným prostředkem na obnovení sil při rekonvalescenci pro svůj vysoký obsah vitamínu C.
Oblíbené je použítí „křenových placek“.
1) 20 dkg syrových ustrouhaných brambor, z kterých se vymačká tekutina a přidají se 3 lžíce strouhaného křenu. Ošetřené místo namažeme sádlem nebo rostlinným olejem a pak přiložíme placku.
2) 3 lžíce nastrouhaného křenu smícháme se lžící sádla a zahustíme hladkou moukou.
3) 3 lžíce křenu smícháme s 1 lžící octa a zahustíme hladkou moukou.
Sirup za studena při únavě a nachlazení
Kořen pokrájíme na tenké plátky a zasypeme cukrem. Vzniklý sirup užíváme při nachlazení , jarní únavě a zahlenění v množství 3x denně 1 polévkovou lžíci.
Křen s jablky
Nastrouhaná jablka i se slupkou, s přidáním křenu jsou výbornou přílohou k masu nebo jen tak pro chuť na lepší trávení.
Pokud přidáme k jablkům více křenu a naplníme touto směsí malé skleničky se šroubovými uzávěry, vydrží v chladu bez jakékoli konzervace (způsobují to fytoncidy a různé silice, které konzervují a zabraňují zplesnivění).
Podobně je tomu i při zavařování okurek a červené řepy s křenem.
Pro povzbuzení činnosti jater
Připravíme směs ze 2 lžic nastrouhaného křenu, 20 dkg tvarohu a 20 dkg cibule, kterou nadrobno nakrájíme. Přiložíme na pravé podžebří na 2 hodiny. Opakujeme obden 5x po sobě.
Na lepší funkci ledvin
3 lžíce nastrouhaného křenu, 20 dkg cibule, 20 dkg tvarohu. Na ledviny přikládáme na 2 hodiny 1x týdně.
Na žlučníkové kameny
20 dkg křenu drobně nakrájíme a zalijeme 1 l přírodního červeného vína. Po 14 dnech přecedíme a užíváme první tři dni 20 kapek 3x denně. Pak 60 kapek 3x denně do spotřebování.
Na astma
Při záchvatu podávat křen povařený v mléce po lžičkách. Může se používat i preventivně.
Proti paradontóze
Křen používat k jídlu a také kousek křenu žvýkat. Vysoký obsah vitamínu C, který obsahuje, upevňuje dásně a zuby.
Artróza páteře
Úlevu přináší odvar: V 1l vody povaříme 1 lžíci mrkve (vyživuje chrupavky), 1 lžíci nastrouhaného křenu a 1 lžičku kmínu. Vaříme 5 minut. Po vychladnutí přecedíme a mažeme několikrát denně bolestivá místa.
Bolesti v kříži
Uděláme odvar z větviček jeřabin pro celkovou koupel. Pak přiložíme křenovou placku, kterou přikládáme obden na kříž (alespoň 3x). Kůži musíme předem namazat.
Na revma
K vnitřnímu užívání připravíme odvar z křenu, kořene pampelišky a jehlice trnité. Pijeme 3x denně.
Křen působí dobře na nervový a lymfatický systém, pampeliška upravuje metabolizmus a jehlice trnitá působí močopudně.
1 komentář:
Děkuji za informace.
Okomentovat