pátek 11. února 2011

Přírodní léčení - Pohanka obecná 27.


Fagopyrum esculentum

Čeleď: Rdesnovité (Polygonaceae)

Patří mezi jednoleté rostliny. Dorůstá do výšky asi 50 cm. Lodyha během růstu dostává načervenalou barvu.

Listy jsou řapíkaté a srdčité. Květenství s drobnými zelenobílými a narůžovělými květy vytváří latu. Plodem jsou hranaté našky.

Pravlastí pohanky jsou Himaláje, odkud se dostala do Evropy s Mongolskými kočovníky a tatarskými nájezdníky.

Není obilovinou: Patří do samostatné skupiny a patří do čeledi rdesnovité.

Pěstuje se jako kulturní rostlina a také jako rostlina medonosná. Je rostlinou vhodnou i do horských oblastí, protože potřebuje pouze krátkou vegetační dobu, aby vytvořila i semena.

Pohanka byla dlouho důležitou obilovinou, na kterou se však v dnešní době neprávem zapomíná.

Pohanková semena jsou velice hodnotnou potravinou. Pohanka je nutričně a dieteticky hodnotná, lehce stravitelná, s vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů.

Má příznivý vliv na játra, cévní systém, trávicí ústrojí. Především obsažený flavonoid rutin zvyšuje pružnost krevních kapilár. Dokáže regulovat vysoký krevní tlak a také likviduje viry, které způsobují opary. Zejména je vhodná jako předcházení praskání žilek v nose.

K léčebným účelům se používá hlavně kvetoucí nať a také slupky z našek.

Vedle nejdůležitější látky rutinu v kvetoucí nati a ve slupkách plodů obsahuje vitamíny skupiny B (hlavně B1 – thiamin, B2 riboflavin a B3 – niacin), vitamín E, fosfor, hořčík, draslík, vápník, železo, měď, mangan a zinek.

Velmi důležitým vitamínem je cholin, který regeneruje jaterní buňky. Obsahuje také kyselinu linoleovou (omega 3 mastné kyseliny). Velké množství zinku, který obsahuje je pro náš organizmus zejména v zimním období nedostakový, kdy právě posiluje obranyschopnost sliznic. Je tedy skvělou prevencí proti chřipce a nachlazení. Obsahuje plnohodnotné rostlinné bílkoviny.

Dokáže také bránit tvorbě krevních sraženin a stimuluje účinek vitamínu C.

Nať užíváme ke zpevnění a pružnosti cév, při přečových žilách, hemeroidech, bércovách vředech, poruchách prokrvení končetin a také jako prevenci proti náhlým mozkovým příhodám.

Nať užíváme jako nálev.

Slupky nameleme a formou prášku užíváme ½ čajové lžičky 3x denně a zapijeme.

Nať můžeme použít do směsí s černým bezem (také obsahuje rutin) a jitrocelem.

Nažky užíváme k detoxikaci, při nemocech střev a ke snížení cholesterolu. Užívání pohanky se doporučuje při krvácivosti žaludečních a dvanácterníkových vředů, střevních nádorech, nechutenství, bolesti hlavy a silné menstruaci.

Účinek pohankové nati můžeme zvýšit současným podáváním tinktury z kaštanu koňského.

Nať je také vhodné užívat v homeopatické formě.

Pohanku využíváme hlavně jako potravinu.

Při onemocnění a slabém močovém měchýři užíváme 1 lžíci semen z kopřivy dvoudomé a pohankové mouky s přidáním vody. Z uvedených přísad uděláme těsto a děláme palačinky, které podáváme s medem.

Obecné zásady přípravy

Před přípravou propláchneme studenou vodou. Na vaření používáme 1,5 dílu vody na 1 díl pohanky. Nikdy nesléváme, aby nedošlo ke ztrátě rutinu. Vaříme 2-3 minuty a 30 minut necháme stát, nemícháme.

Použití pohanky

Pohanka je vhodná do polévek, kaší, pomazánek, salátů, rizot, k zapékání a jako příloha.

Pohanku užíváme celou nebo ve formě krupice, lámanky, mouky a vloček.

Žádné komentáře: